KDU.breadcrumbs.homeArchiv koupaliště Paseka
Zpět

Přírodní koupací biotop

Přidáno 31. 3. 2015
Ilustrační foto
ton
Přestavba koupaliště na přírodní koupací biotop započala v roce 2015 a byla ukončena v květnu 2016. Rekonstrukce je financována bez dotací, obec si vzala radši úvěr. Celkové náklady  dosáhly 7.6 miliónů Kč bez DPH. Co, kde a jak se za tyto peníze realizovalo, se pokusím shrnout v tomto článku.

Provoz koupaliště

Na jednání rady obce ze dne 16. 5. 2016 byly schváleny tyto podmínky provozu koupaliště:

  • vstupné - děti do 6 let (po rysku) zdarma, děti 20 Kč, dospělí 40 Kč, poslední hodina před ukončením provozu zdarma
  • otevírací doba - Po až Ne od 9:00 do 19:00 hodin
  • hodinové odměny pracovníků koupaliště - prodejce vstupenek 65 Kč, plavčík 75 Kč
Jako provozovatel občerstvení byl vybrán pan Pintera z Bruntálu (IČ 63012481).

K datu 1. 8. 2016 se prodaly vstupenky za cca 220 000 Kč s DPH (přes 7 000 návštěvníků). Na platy se vydalo 41 000 Kč, energie 6 000 a rozbory vody 4 000 Kč.

Informace o tom, zda je koupaliště kvůli špatnému počasí zavřeno, lze najít na webu obce v záložce Přírodní koupací biotop nebo telefonicky na čísle 605 386 611.

Schvalovací anabáze

Z minulých let má obec vypracovaný projekt od firmy Bapo Rousínov. Na tento projekt je vydáno i stavební povolení. Na lednovém zasedání zastupitelstva v roce 2015 předvedla slovenská firma další verzi lišící se hlavně filtrační částí. Zastupitelstvo se shodlo na tom, že koupaliště bude realizovat z vlastních peněz bez přispění dotací (žádný dotační program nelze použít). Po  prezentaci slovenské firmy dokonce souhlasili změnit dosavadní projekt. Po tom, co si někteří zastupitelé prohlédli koupaliště v Brně a Kovalovicích, se zase vrátili k původnímu návrhu filtrace od firmy Bapo. 4. 5. se schválila smlouva s touto firmou na vypracování projektové dokumentace ke stavbě za 70 tisíc Kč bez DPH.

Z iniciativy SNK PRO Paseku proběhla začátkem roku internetová anketa, kde se mohli účastníci vyjádřit k případné rekonstrukci areálu. Výsledky ankety naleznete zde: www.mojeanketa.cz/res/23791232520036/.

Dne 20. 4. 2015 proběhla pracovní schůze zastupitelstva se zástupci firmy BAPO ohledně konečné podoby koupaliště.

Dne 20. 7. v 10:00 proběhlo otevírání obálek s cenovými nabídkami na přestavbu současného koupaliště. Ačkoliv bylo osloveno 5 firem a jedna další se ozvala sama, byla doručena jen jedna nabídka od firmy V. Doležal, Komořany s cenou 4 868 tisíc Kč bez DPH. Jelikož se jedná o zakázku malého rozsahu, mohla i tato jedna nabídka zvítězit. S vítězem byla sepsána smlouva o dílo, začátek realizace srpen 2015, konec v květnu 2016, 5 let záruka, v roce 2015 se zaplatí pouze 1 mil Kč s DPH, zbytek po dokončení. Na financování projektu si obec vzala úvěr.

30. 3. 2016 byl schválen dodatek ke smlouvě: vícepráce skluzavka a kamenná zeď v ceně 215 850 Kč s DPH a změna platebních podmínek - částečná platba k 1. 4. 2016 podle aktuálně provedených prací.

Bylo též rozhodnuto, že do začátku letní sezóny bude opraveno i zázemí koupaliště. Zakázka byla rozdělena, zvlášť se opravuje střecha (pan Grézl, Uničov) za 169 410 Kč, dřevěné okenice a plastová okna (pan Podešva, Paseka) za 417 215 Kč, budovy (firma HORSTAV Olomouc) za 958 014 Kč a venkovní úpravy (firma HORSTAV Olomouc) za 963 839 Kč, vše s DPH.

Výsledná podoba koupaliště po rekonstrukci

  • Koupaliště bude koncipováno jako dvoukomorové (resp. tříkomorové), to znamená, že bude oddělená část pro plavce a část (dvě laguny) pro filtrační rostliny. Spodní laguna (dále od lesa) bude spojena s brouzdalištěm přítokovým meandrem (tak jak v Brně).
  • Tvar a velikost bazénů bude zachován, změní se okraje bazénů (nebudou vyvýšené), okraje směrem k lesu budou předělány na pozvolné pláže (kvůli rozpínavosti ledu). Přibude mělké propojení obou bazénů se suchým přechodem v podobě vystouplých kamenů.
  • Oběh vody bude zajištěn dvěma čerpadly, u skimmeru (sběr s hladiny) a spodní výpusti. Každé bude mít příkon 2 kW, přičemž nemusí běžet současně. Filtry budou nerezové (viz fotky z Brna).
  • Povrch okolo bazénů včetně chodníků a brouzdaliště bude z kompozitu drobného kameniva a pryskyřice (barva se ještě dořeší). Plavecký bazén bude mít stěny a dno z fólie.
  • Napouštění a dopouštění bude prováděno z vrtu v areálu koupaliště popř. z vodovodního řádu. Předpokládaný denní odpar je 4 m3.

Herní prvky:

  • stávající brouzdaliště bude zrušeno
  • zváží se renovace stávající skluzavky
  • postaví se hrací prvek pro děti, tzv. hřib
  • skokanské kostky z čela plaveckého bazénu budou odstraněny
  • bude zachován stojan pro skokanské prkno, prkno samotné by mělo být též součástí dodávky (nakonec nerealizováno)
  • nově vytvořená skluzavka řeka v délce 41 m končící v mělkém bazénku.
koupaliste.jpeg

(výřez z výkresu z projektové dokumentace vypracované firmou BAPO)

Zázemí koupaliště se začalo opravovat až v roce 2016. Předpokládá se, že se bistro bude pronajímat, proto jsou realizovány zvlášť rozvody pro koupaliště a pro bistro. Toalety budou společné, bude zde dvojí plot, po zavření koupaliště se návštěvníci bistra k bazenům nedostanou (plot zatím nerealizován).


Přírodní koupací biotopy v ČR

V česku funguje několik koupališť - přírodních koupacích biotopů (viz článek na iDnes) . Členové zastupitelstva navštívili dvě z nich, v Brně a v Kovalovicích (viz níže). Nejnovější rekonstrukce stávajícího koupaliště na přírodní koupací biotop prakticky v té podobě, jak se plánuje u nás, je v Prostřední Bečvě naproti hospodě Zavadilka.

Koupaliště v Kovalovicích

  • Jeden z nejdéle sloužících přírodních koupacích biotopů (8 let).
  • Náklady na stavbu – 5 mil. Kč.
  • Celoroční náklady na provoz – 140 tis. Kč (elektřina, 4 brigádníci v sezónu, sečení trávy).
  • Roční návštěvnost 25 000, denní až 500 lidí (Brno je kousek).
  • Cena vstupenky pro dospělého 30 Kč, 400 000 Kč ročně, přebytek rozpočtu jde na obnovu a rekonstrukce areálu.
  • Odpařená voda se připouští z rybníku nad koupalištěm, popřípadě z hlubinného vrtu.
  • Sběr vody – skimmery z hladiny, odtok na dně (dvojitě zešikmené, hloubka 2 až 3,5 metru).
  • Břehy jsou pěnové (pěna se časem zanese bahnem), na povrchu štěrk, který plavci shrnují na dno bazénu. Nadšení potápěči ho musí v kyblících vytahovat zpět.
  • Všudypřítomná řasa se musí z přístupových cest čistit, aby to neklouzalo. Dětské brouzdaliště je pokryté fólií, děti mají o atrakci víc – kluziště. Pokud neočistí dno sami děti, musí se ostříkat a vyčistit manuálně.
  • Koupaliště vypadá více přírodně, sprcha je tam jedna u plotu (vsakování vody do trávy).
Filtrace:
  • Původně se využívalo pouze biologické filtrace v laguně, nedávno se doinstalovala i další gravitační filtrace.
  • Laguna je plytká, hrozí přehřátí vody. Rostliny jsou v „hrobečkách“. Přívody na několika místech laguny. Voda protéká skrz lagunu 2-3 dny.
  • Schválně si v laguně pěstují řasu žabí vlas.

Koupaliště v Brně

  • Nový areál přírodního koupacího biotopu, postavený po sezóně, návštěvníky ještě nezažil.
  • Cena výstavby 13 mil. Kč.
  • Zešikmené břehy jsou ze směsi pryskyřice a kamínků, která je pružná, propouští vodu, pod ní systém drenážních trubek. Po okrajích jsou skimmery sbírající nečistoty z povrchu.
  • Samotný bazén je hluboký 2 až 3 metry, pokryt fólií, na které se usazují kluzké řasy. K bazénu vedou zábradlí pro lidi se sníženou pohyblivostí. Schůdky se musí čistit, aby se nesmýkaly (pokud je dostatečně neošoupou koupající samy). Odtok vody ze dna bazénu.
K filtraci dochází v několika krocích:
  1. Tlaková filtrace v šachtě na cestě z bazénu do laguny. Příkon čerpadla asi 1 kW.
  2. Biologická filtrace v půl metru hluboké laguně, kdy se voda filtruje přes kořenový systém rostlin. Rostliny usazené v koších, voda musí protéci skrz.
  3. Gravitační filtry – voda z laguny protéká přes netkanou textilii, která se pomalu odmotává z role. Jednou za čas a podle návštěvnosti (cca 1x týdně) je potřeba vyměnit roli a starou vyhodit (zkompostovat).

DSCN1266.JPG DSCN1273.JPG DSCN1272.JPG

Koupaliště Prostřední Bečva

IMG_6998.JPG IMG_6988.JPG IMG_6990.JPG

Stav paseckého koupaliště z dubna 2015

DSCN1609.JPG DSCN1610.JPG DSCN1611.JPG DSCN1612.JPG DSCN1613.JPG DSCN1614.JPG

Stav z listopadu 2015 (v průběhu rekonstrukce)

DSCN4141m.JPG DSCN4143m.JPG DSCN4146m.JPG
Fotografie aktuálního stavu naleznete na stránkách obce (zde).