V září roku 2015 schválilo zastupitelstvo vstup do spolku Odpady Olomouckého kraje z.s., "
Účelem Spolku bylo vytvořit podmínky pro předcházení vzniku odpadu a zajistit efektivní nakládání s komunálním odpadem členů Spolku”. Za své členství obec platila korunu za obyvatele a rok (cca 1 300 Kč/rok). Za dobu trvání spolku vznikla pouze jedna studie a ta byla víceméně tajná. Někdy v roce 2019 se spolek přetransformoval na akciovou společnost a od té doby nás lákala mezi akcionáře. Cena za vstup byla 15 Kč za každého občana obce, přičemž každý rok se “strašilo” tím, že vstup bude možný jen do konce toho daného roku.
V nedávné době akciovka angažovala pana Václavíka, který má zkušenosti se stavbou dotříďovacích linek, aby projekt trochu popošťouchl. Ten vypracoval studii, která je shrnuta v
této prezentaci.
Účelem akciovky je vytvoření komunitního systému nakládání s odpady. Podobně jako firmu Eko-Unimed s.r.o. vlastní napůl město Uničov a obec Medlov, tak by akciovku vlastnili obce Olomouckého kraje. Firma by řešila odpadové hospodářství, přičemž jejím účelem by nebyla tvorba zisku, oproti nadnárodním firmám jako Marius Pedersen nebo Veolia. Pro akciovou společnost je nutnost získání dostatečného množství nasmlouvaného odpadu. Tím si zajistí rentabilitu fungování a možnost získání dotací. Proto smluvně zavazuje své akcionáře - obce, aby jí dodávaly všechen svůj směsný komunální odpad a plasty.
Slabinou projektu, podle oponentní studie, kterou si nechalo vypracovat město Olomouc, je množství akcionářů. Pokud se tito nedohodnou na směřování společnosti (investicích do dalších třídiček, překladišť atd.) může se akciovka rozpadnout. Snahu rozbít tuto komunitní společnost budou mít i konkurenti v oboru, velké nadnárodní společnosti.
Pro naši obec je důležité, za jakou cenu by probíhala svozová služba odpadů v budoucnu. V následujících letech se bude utlumovat skládkování a více akcentovat třídění. Také poroste cena za skládkování, tudíž i za svoz. Pan Vaclavík odhaduje, že cena za svoz se pro akcionáře zastaví na částce 1 200 až 1 600 Kč za tunu. V případě komerční firmy by cena mohla vylézt až na 4 500 kč za tunu (plus doprava).
Když shrnu jednotlivé výhody a nevýhody vstupu do akciovky:
klady:
● (nejspíš) nižší náklady na svoz směsného odpadu a plastů
● Eko-Unimed se začlení do akciovky, takže nám zůstane svozová firma s relativně malou dojezdovou vzdáleností
● všechny okolní obce se víceméně hodlají zapojit do akciovky
zápory:
● obec bude smluvně vázaná dodávat odpad pouze jedné společnosti (zatím nejsou známy podmínky odstoupení od smlouvy)
● obec nebude moci nijak reálně ovlivnit akciovku (investice, vyplácení dividend), budeme kapkou v moři malých akcionářů, směr bude určovat Olomouc a další velká města.