Jedním z hostů byl starosta Dl. Loučky. Přijel nám představit cyklostezku z Loučky na Sanatorku. Jejich katastr končí u motokrosu a tam taky končí jejich projekt. Žádal nás, aby jsme započali s procedurou změny Územního plánu tak, aby se dalo když tak navázat. Starostka mu sdělila, že snaha byla ještě za bývalého starosty, nicméně trasa byla plánovaná po druhé straně silnice, než je to nyní. Tak nakonec ze změny ÚP sešlo. A že je stále problém s výkupem pozemků, že majitelé nekomunikují. Starosta Dl. Loučky poradil, že oni místo odkupů nabízí i směnu pozemků. Uzavřeli jsme to tím, že se pokusíme opět kontaktovat majitele a že začneme se změnou ÚP.
Ohledně změny ÚP jsme tam měli i druhého hosta, kterému jsme na minulém jednání nepovolili změnu územního plánu pro stavbu mimo intraviál obce. Paní jsme se snažili vysvětlit, že v Pasece byly v loni k mání stavební parcely v hojném počtu, to že poslední půlrok není nic volného je spíše vyjímka. Poradili jsme podat žádost o odkup obecního pozemku "pod kruháči" a snažili se vyvrátit nařčení, že ty čtyři parcely jsme již "rozdali".
Třetí host se byl zeptat na náš názor na cyklostezku na Brníčko, když už se dělá stezka z Újezda do Haukovic. Řekli jsme jí, co už jsme při různých příležitostech řekli několikrát, tedy že naše obec zájem má, nicméně katastr obce končí mostem přes Tepličku, dál je katastr Újezda a Uničova. Pokud nebude z jejich strany součinnost, tak nic nebude. Maximálně po ten most.
Schválená usnesení
- dotace pro římskokatolickou farnost ve výši 100 000 Kč na vytápění do předních lavic v kostele sv. Kunhuty
- příspěvek na oběd ve výši 75 Kč/den starostce obce, ve stejné výši jako ostatním zaměstnancům obecního úřadu
- uzavření smlouvy s firmou JR STaKR, s.r.o. z Bruntálu, ta vyhrála výběrové řízení na projekt "STAVEBNÍ ÚPRAVY MÍSTNÍ KOMUNIKACE A ZPEVNĚNÝCH PLOCH U BYTOVÝCH DOMŮ č.p. 256, č.p. 257 a č.p. 258" s navrhovanou cenou 2 448 000 Kč bez DPH
- rozpočtové opatření č. 5/2021 (3 a 4 na vědomí)
- č. 3/2021 - příspěvek na mzdy zaměstnanců na VPP, příjem z prodeje pozemku, náklady na hrací prvky
- č. 4/2021 - příspěvek od státu na kůrovcovou kalamitu, příjmy z pojistného plnění, náklady na opravu hracích prvků
- č. 5/2021 - přeúčtování investičních a neinvestičních nákladů v případě dotace na zateplení kostelních lavic, příjem z dotace na opravu uličky U Křížku
- konečný návrh dispozic projektu "ŠATNY SK Paseka a zázemí pro veřejnost" včetně nádvoří s krytým posezením, tak jak byl představen na veřejné pracovní schůzce v kulturním domě v Pasece dne 28. 6. 2021 v 17 hodin
Různé
Vzali jsme na vědomí zprávu krajského odboru životního prostředí ohledně staveb jízdárny na Karlově a podnět od zemědělce na to, aby jsme řešili přístup na soukromá pole. Totiž po rekonstrukci uličky U Křížku bude tato osazena značkou zákazu vjezdu traktorům, aby se hned neponičila. Zemědělci by měli jezdit po polňačce za hřbitovem a pak mezi poli. Nicméně onu v katastru řádně vedenou cestu Pasecká zemědělská a.s. i přes žádost obce opět zasela, tak se bude holt muset vyjezdit v obilí.
Oprava vodovodu se letos už nestihne, Lesy ČR zaspaly a začaly ji řesit až teď. Navíc je to svým rozsahem velká stavba a musí viset k připomínkování na vývěsce kraje. Doufáme ve stavební povolení na podzim, soutěž zhotovitele v zimě.
Starostka obce upozornila jediného přítomného zástupce SK Paseka na nedostatečně zabezpečené prvky na fotbalovém hřišti (tyč u brány, lehce odklopitelný poklop vodní cisterny, rozbité drátosklo na hlavní tribuně). Následně se diskutovala zodpovědnost obce coby majitele a SK Paseka coby nájemce v případě úrazů na volně přístupném, neoploceném hřišti. Vedení obce připravilo návrh dodatku nájemní smlouvy, který tuto problematiku řeší, a pošle ji k připomínkování vedení SK Paseka. Zástupce SK přislíbil okamžité řešení nalezených bezpečnostních nedostatků.
Starostka přečetla "námitky" pana bývalého starosty k projektu šaten. Také reagovala na email od dalšího spoluobčana, který současné vedení obce nařkl z toho, že muselo vracet dotaci 10 milionů Kč. Starostka se rozhodla těmto desinformacím čelit tím, že připravila výpisy z jednání rad a zastupitelstev, které dokazují, že pokud se nějaká dotace musela vracet, tak to bylo ještě za vedení bývalého starosty, který nebyl schopen zajistit připravu projektu včas. Více detailů se dočteme v novém zpravodaji obce.
Pak nám starostka nastínila předběžný program letní pasecké slavnosti, která se bude konat 28. 8. Také udělalila pochvalu před nastoupenou jednotkou a rozvinutou zástavou Sanatorákům za bezvadně provedený Dětský den.
Skončili jsme u koupaliště - provozní důvody, které nepovolili otevřít kopaliště dle plánu, byly enterokoci (fekální bakterie), kteří se dostali do vody nejspíšv dubnu při napouštění bazénu z potoka. Pomohla šetrná desinfekce chloraminem, potřebné bakterie přežily. Nicméně se podnik přírodního biokoupaliště zdá dlouhodobě neudržitelný, protože v té podobě, jak jsme si ho nechali v Pasece postavit, prostě nefunguje. Což se ví dnes, bohužel se to nevědělo před těmi šesti lety, kdy se o tom rozhodovalo. Momentálně nám vodu čistí akorát tak štěrk v biologické části, rostliny jsou tam v principu jen pro okrasu. Jakmile se ten štěrk zanese, nelze ho vyčistit, leda vyměnit. Dále nyní už zaniklá firma, která to stavěla, odflákla co se dalo. Dno bazénu netěsní. Na podzim se bude muset bazén znovu vypusti a díra zapravit. Kamínky z dlažby se drolí, musely by se znovu zalít pryskyřicí. Při těch plochách to značí náklady cca 1 milion co dva roky. Otázkou je, zda za těchto podmínek má obec provoz koupaliště dále dotovat.